Historia Szkoły

Projekt budowy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 20 w Nowym Sączu powstał w Miejskim Biurze Projektowym w Krakowie. Jego twórcą jest mgr inż. Krzysztof Filuś.

Pierwsza Rada Pedagogiczna odbyła się 30 czerwca 1992r. Dyrektorem szkoły została pani mgr  Aleksandra Martuszewska. 1 września 1992 roku o godzinie 9:00 nastąpiło uroczyste otwarcie roku szkolnego 1992/93, które dało początek jej historii. Rozpoczął się pierwszy rok szkolny "Dwudziestki"!!! W uroczystości uczestniczyli uczniowie, nauczyciele rodzice oraz zaproszeni goście: Kurator p. Janina Gościej, Wiceprezydent Miasta Leszek Zegzda, pan Marian Cycoń. Całą uroczystość uświetnił chór parafii NPMB "Immaculata". Do szkoły uczęszczało 821 uczniów. Uczyli się w 32 oddziałach.

 

 • 7 października 1992 r. ksiądz proboszcz Zenon Rogoziewicz poświęcił "Dwudziestkę".
 • 22 października 1992 r. odbyło się pierwsze ślubowanie uczniów pięciu klas pierwszych.

W roku szkolnym 1995/96 dnia 20 października zorganizowaliśmy pierwsze demokratyczne wybory do samorządu, w którym udział wzięli zaproszeni goście, pani wicekurator Halina Kociubińska, wiceprezydent miasta Nowego Sącza Leszek Zegzda oraz starszy wizytator Witold Kozłowski.

29 kwietnia 1996 r. o godz. 11:00 nastąpiło uroczyste otwarcie sali gimnastycznej. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością goście: przedstawicielka MEN pani Barbara Rud, przedstawicielka UKFiT w Warszawie pani Grażyna Felczak, posłowie na Sejm RP Kazimierz Sas, Jerzy Gwiżdż, Stanisław Pasoń, Grażyna Kotowicz, senator RP Andrzej Chronowski, reprezentacja władz miasta z prezydentem Andrzejem Czerwińskim, przedstawiciele Kuratorium Oświaty z Kuratorem Jerzym Nalepką. Uczniowie przygotowali piękny program artystyczny nawiązujący do starożytnych igrzysk olimpijskich.

Rok szkolny 1998/99 zakończył pewien etap w naszej szkole-reformą szkolnictwa. Był on wyjątkowy, nie tylko z racji zmian w oświacie. Rozpoczęliśmy go od nadania naszej szkole imienia. Chcieliśmy, aby naszym patronem był Wielki Człowiek - Stefan Kardynał Wyszyński Prymas - tak jednomyślnie postanowiła 28 marca 2000 roku Rada Pedagogiczna.

 

4 maja 2000 roku Jego Ekscelencja biskup tarnowski Władysław Bobowski koncelebrował uroczystą Mszę Św. Następnie w szkole odbyła się uroczystość nadania imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego Szkole Podstawowej Nr 20. Podczas tak ważnego wydarzenia nie mogło zabraknąć zaproszonych gości: posła Kazimierza Sasa, Andrzeja Szkaradka, prezydenta Andrzeja Czerwieńskiego, przewodniczącego Rady Miasta Jerzego Wituszyńskiego, prałata Zenona Rogoziewicza, przewodniczącego Rady Rodziców Artura Czerneckiego, Grzegorza Dobosza. Od tego roku szkolnego zaczęliśmy obchodzić Święto Szkoły w każdą rocznicę śmierci naszego patrona 28 maja.

Tradycją szkoły stały się organizowane cykliczne uroczystości: Święto Szkoły, Dzień Zdrowej Żywności, Rajd Pamięci, Wigilia dla samotnych i niepełnosprawnych, Tydzień Integracji, Przegląd Młodych Talentów, Koncert z okazji Dnia Matki.

Organizujemy spotkania z ciekawymi ludźmi. 19 lutego 2001 roku odwiedził nas ksiądz Stanisław Skorodecki, więzienny kapelan naszego patrona Prymasa Stefana Wyszyńskiego, gościliśmy Panią Irenę Styczyńską czy wielkiego patriotę księdza Zdzisława Peszkowskiego.

28 maja 2002 roku Dwudziestka obchodziła 10 urodziny. Było wiele życzeń, przedstawień, wystaw prac naszych dzieci, zawodów sportowych i wielu gości: przedstawicieli władz miasta i byłych pracowników naszej szkoły.

 

Pierwszego dnia wiosny 21 marca 2003 roku otwarto plac zabaw dla najmłodszych. W obecności zastępcy Prezydenta Miasta Stanisława Kaima, przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Dobosza, dyrektora Wydziału Edukacji Waldemara Olszyńskiego, przewodniczącego Rady Rodziców Artura Czerneckiego.

2 kwietnia 2005 roku o godz. 21:37 odszedł do Pana nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II. W naszej szkole uczciliśmy pamięć Wielkiego Rodaka, uczestniczyliśmy we mszy świętej w intencji zmarłego. Nigdy nie zapomnimy tych dni żałoby.

Święto Szkoły zorganizowane 25 maja 2005 roku miało szczególny wymiar - wspominaliśmy dwóch Wielkich Polaków - Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Stefana kardynała Wyszyńskiego.


Pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego powstał tomik wierszy pisanych przez naszych uczniów "Laur poetycki". Promocja naszego tomiku odbyła się 6 czerwca 2005 roku i uczestniczył w niej senator Andrzej Chronowski - sponsor i patron tego projektu.

Rok 2006 miał dla nas szczególne znaczenie. 23 maja w holu naszej szkoły wmurowano tablicę poświęconą naszemu patronowi - prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Nowy rok 2006/07 był wyjątkowy - to 15 urodziny "Dwudziestki". Cały czas przygotowywaliśmy się do jubileuszu, który był wielkim wydarzeniem.


Przez mury "Dwudziestki" przewinęło się wielu uczniów, których zachowamy w naszej pamięci:


 • Igor Stanek - stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz dzieci;
 • Sławomir Stanek; Barbara Piesowicz - laureaci wojewódzkich konkursów historycznych;
 • Karol Ogorzałek; Jacek Jarząb - laureaci konkursu fizycznego;
 • Karolina Gruca - Krąg - Ogólnopolski Konkurs Historyczny II miejsce w Małopolsce (2003 r.);
 • Piotr Bielec, Rafał Pancerz - finaliści wojewódzcy Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego" (2006 r.);
 • Krzysztof Żerkowski; Izabela Kozubińska; Oskar Handzel - finaliści wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego" (2008 r.);
 • Agnieszka Baran - V miejsce w Powiatowym Konkursie Historycznym "Ziemia Sądecka - od prehistorii do współczesności" (2007 r.);
 • Julian Grzegorczyk - V miejsce w Powiatowym Konkursie Historycznym "Ziemia Sądecka - od prehistorii do współczesności" (2008 r.).

 

Odnosiliśmy i odnosimy sukcesy w sporcie. Na wyróżnienie zasługują piłkarze UKS "Lider", siatkarze, piłkarki ręczne czy drużyna rugby.

Wybitni sportowcy "Dwudziestki" od roku 1992:


KAJAKARSTWO GÓRSKIE:

 • Paweł Sarna - medalista Mistrzostw Świata i Europy Seniorów;
 • Paweł Prusak - medalista Mistrzostw Świata i Europy Seniorów;
 • Michał Koział
 • Krzysztof Jakubowski

 

PIŁKA RĘCZNA KOBIET:

 • Agnieszka Dąbrowska - reprezentantka Polski Kadry Młodzieżowej i Juniorek, uczestniczka Mistrzostw Europy we Francji oraz Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorek Młodszych;
 • Katarzyna Lubaś - reprezentantka Polski Juniorek oraz Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorek Młodszych;
 • Karolina Leśniak-Jahn V-ce Mistrzyni Polski Młodziczek w Gliwicach oraz uczestniczka Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorek Młodszych;
 • Agnieszka Leśniak-Obiedzińska V-ce Mistrzyni Polski Młodziczek w Gliwicach oraz uczestniczka Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorek Młodszych;
 • Weronika Filip - V-ce Mistrzyni Polski Młodziczek w Gliwicach oraz uczestniczka Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorek Młodszych;
 • Agnieszka Michalik - V-ce Mistrzyni Polski Młodziczek w Gliwicach oraz uczestniczka Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorek Młodszych;
 • Marzena Zaręba-Szostak V-ce Mistrzyni Polski Młodziczek w Gliwicach oraz uczestniczka Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorek Młodszych;
 • Agnieszka Ząber - V-ce Mistrzyni Polski Młodziczek w Gliwicach oraz uczestniczka Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorek Młodszych;
 • Maria Tokarz; Paulina Olszewska, Justyna Makówka - VI miejsce Mistrzostw Polski Młodziczek Młodszych - 2006 Nowy Sącz Kadra Polski Makroregionu Małopolska

 

Obecnie naszą chlubą są także:


PŁYWACY:

 • Patryk Bochenek
 • Paulina Widomska

 

KAJAKARZ:

 • Dominik Janur

 

SANECZKARZ:

 • Patryk Ziarno

 

PIŁKARZ NOŻNY:

 • Przemysław Szarek

 

Historia Szkoły Podstawowej to także wspaniali rodzice, którzy wkładali w życie naszej szkoły wiele serca, ciepła, życzliwości i pracy. Pełnili funkcje przewodniczących Rady Rodziców: Danuta Iwańska; Zdzisław Piesowicz; Grzegorz Cenzartowicz; Jan Ledziński; Jerzy Ogorzałek; Artur Czernecki; Barbara Bochenek.


Przez mury "Dwudziestki" przeszło wielu wspaniałych i mądrych pedagogów, których losy rzuciły w różne strony sądeckiej oświaty. W naszej szkole pracowali między innymi:


 • mgr Czesław Sarota - Dyrektor ZSS Nr 3
 • mgr Zbigniew Małek - Dyrektor SP Katolickiej
 • mgr Lucyna Zygmunt - Dyrektor Gimnazjum Nr 5
 • mgr Paweł Rak - Dyrektor SP w Rytrze
 • mgr Grażyna Andrzejewska - Wicedyrektor ZSZ Nr 1

 

 

Copyright © Szkoła Podstawowa nr 20 w Nowym Sączu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie BrandArt DESIGN.