Festyn Rodzinny w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Nowym Sączu
wtorek, 31 maja 2022 06:36

O tym, że można wspólnie dzielić się pasją, uprawiać sport, wypoczywać oraz integrować podczas zabaw i występów przekonali się w dniu 28.05.2022r uczestnicy Festynu Rodzinnego, który miał miejsce na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Nowym Sączu.


      Taka impreza artystyczno-sportowa od kilku lat przygotowywana jest przez nauczycieli, uczniów, ich rodziców oraz sponsorów. W tym roku odbywała się ona pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludmira Handzla. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności uczniowie wraz z rodzicami oraz mieszkańcy Nowego Sącza i okolic mieli możliwość  uczestniczenia w tym niezwykłym wydarzeniu. Rozpoczęło się ono oficjalnym przemówieniem Pani Dyrektor ZSP nr 2 mgr Hanny Śpiewak-Chłopkiewicz oraz Grzegorza Ledzińskiego, radnego miasta Nowego Sącza, którzy życzyli wszystkim dobrej zabawy.

    Centralną część placu przed szkołą zajmowała scena otoczona pracami plastycznymi uczniów, na której można było obejrzeć młodych artystów uczęszczających do tej placówki, którzy prezentowali swoje rozliczne talenty. Zatem można było usłyszeć piękną recytację, wokalne oraz taneczne popisy. Wśród uczestników były zarówno dzieci z oddziałów przedszkolnych jak i klas I- III, czy też klas integracyjnych. Wszystkie występy nagradzane były gromkimi owacjami widowni.

     Występy artystyczne uczniów zostały wzbogacone o pokaz grupy tanecznej ADEEM i Mistrzów Polski CHEER NS. Zachwyt wzbudziły między innymi tańce współczesne, break dance oraz tańce latynoamerykańskie. Wśród tancerzy można było dostrzec zarówno uczniów ZSP nr 2 jak i absolwentów tejże szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi.

     Dużą popularnością cieszyły się również umieszczone w pobliżu osobne stoiska, gdzie najmłodsi mogli na przykład przyglądnąć się, jak powstają balonowe zwierzęta – przy czym każdy uczestnik otrzymywał dla siebie balonową niespodziankę.  Tuż obok radość wzbudzało bajkowe malowanie twarzy oraz magiczny pokaz baniek mydlanych.

     Natomiast na sąsiadującym boisku rozgrywał się zacięty turniej piłki nożnej klas I – III, który przyniósł ze sobą wiele sportowych emocji zarówno młodym piłkarzom, ich rodzicom i kibicom tego sportu. Po drugiej stronie placu nauczyciele zadbali o to, aby chętni mogli uczestniczyć w różnorodnych zawodach i grach sportowych oraz zręcznościowych. Miło było popatrzeć na rodziców i ich podopiecznych, którzy wspólnie grali w piłkę nożną czy trenowali rzuty do kosza.

     Nie zabrakło wśród atrakcji również strefy relaksu, gdzie można było wypocząć na leżakach i pufach, przysłuchując się wokalnym popisom uczestników festynu oraz delektując się pysznymi wypiekami, które zostały przygotowane przez uczniów i ich rodziców. Ponadto można było degustować się darmowymi lodami oraz innymi słodkościami. Organizatorzy festynu zadbali także o stoisko, gdzie spragnieni goście mogli napić się wody mineralnej.

     Oprócz licznych zabaw i atrakcji artystyczno-sportowych nie zabrakło również elementów edukacyjnych. W samo południe – w związku ze zbliżającym się trzydziestoleciem szkoły – została zakopana kapsuła czasu, przygotowana przez uczniów i Samorząd Szkolny. Znalazły się w niej elementy kojarzące się uczniom z rokiem 2022, które zostaną odkopane i… uzupełnione o nowe przedmioty przez kolejne pokolenia uczniów za następne 30 lat. Samo wydarzenie, jak i rzeczy, które znalazły się w kapsule, wzbudziły zaciekawienie, wzruszenie oraz dużą radość, gdyż umieszczono w niej zarówno maseczkę, flagę Ukrainy jak i reklamę, która niewątpliwie zdominowała wyobraźnię uczniów w tym roku.

     Na festynie również można było zdobyć umiejętności udzielania pierwszej pomocy – stanowisko z manekinami chętnie było odwiedzane przez dzieci jak i dorosłych. Swoją pomoc zaoferowała również nowosądecka Policja – najmłodsi (i nie tylko) mogli zobaczyć, jak wygląda w środku wóz policyjny, natomiast dorośli mogli indywidualnie rozmawiać z policjantami w nurtujących ich kwestiach, np. bezpieczeństwa własnych dzieci czy też bezpieczeństwa w ruchu drogowym, z czego niektórzy skwapliwie skorzystali.

     Zatem oprócz wspólnej zabawy, relaksu, rodzinnej, ale i także szkolnej, osiedlowej i miejskiej integracji uczestnicy Festynu Rodzinnego również mogli zdobywać nową wiedzę z zakresu bezpieczeństwa, rekreacji i pierwszej  pomocy. Zadbano także o dobre samopoczucie uczniów i ich rodzin, którzy przybyli do nas z Ukrainy. Uroczystość była bowiem prowadzona w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Dzięki temu każdy z uczestników mógł w pełni skorzystać z bogatej oferty przygotowanej przez nauczycieli, uczniów, rodziców, społeczność lokalną oraz sponsorów, za co wszyscy są serdecznie wdzięczni, bo nie ma nic wspanialszego i piękniejszego niż spędzanie czasu razem z rodziną i przyjaciółmi.


link do zdjęć: https://drive.google.com/drive/mobile/folders/1O13NFnzUaTRdqyFb8R9yhOuZG5L4HDTt?usp=sharing

 

Copyright © Szkoła Podstawowa nr 20 w Nowym Sączu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie BrandArt DESIGN.