Wyjazd edukacyjny uczniów klasy 8b i 8d
środa, 10 listopada 2021 08:18

8 listopada 2021 r. klasy 8b, 8d oraz część klasy 8a uczestniczyły w wyjeździe edukacyjnym do Oświęcimia i Wadowic. Głównym celem wycieczki było odwiedzenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i Brzezince. W okresie II wojny światowej, gdy miasto było pod okupacją niemiecką, zostały wybudowane tutaj obozy koncentracyjne, w których zginęło około 1,6 mln osób różnych narodowości. Uczestnicy wycieczki odwiedzili miejsca pamięci i muzeum: obóz macierzysty Auschwitz I, przeszli pod główną bramą z napisem „Arbeit macht frei”, a ponadto zobaczyli 11 bloków, w których znajduje się m.in. historyczna ekspozycja i rzeczy pozostałe po zamordowanych.

Następnie uczniowie wraz z opiekunami oraz przewodnikiem pojechali do Auschwitz II – Birkenau, by zobaczyć miejsca będące świadectwem największego ludobójstwa XX wieku: baraki więźniarskie, ruiny krematoriów, rampy wyładowcze, komory gazowe…

Była to wyjątkowa i poruszająca lekcja historii.

Ostatnim punktem wycieczki stały się Wadowice - miasto związane z postacią papieża Jana Pawła II. Spacerując po urokliwej starówce, ósmoklasiści pogłębili wiedzę na temat biografii papieża. Mieli również okazję zwiedzić Bazylikę Ofiarowania NMP, a także skosztować tradycyjnych kremówek, które - jako papieski przysmak - stały się wizytówką Wadowic.