Zawody, co powinniśmy o nich wiedzieć

Taka wiedza pomaga odpowiedzieć nam na pytanie: Czy ten zawód jest dla mnie? Gromadzenie, zbieranie informacji jest ważne także z tego powodu, że wyobrażenia, jakie posiadamy o danym zawodzie, czasem są rozbieżne z tym, co faktycznie w tym zawodzie się wykonuje .

Czytaj , analizuj informacje o zawodach, których nie znasz, które wydają się nam „dziwne”, gdyż takie poszukiwania mogą być dla nas pewną inspiracją, sposobem znalezienia czegoś interesującego dla siebie.

Film „ Przymiarka do wyboru zawodu „

https://www.youtube.com/watch?v=KrC8g5s-

 

Gdzie poszukiwać i zdobywać wiedzę o zawodach?

• wyszukiwarka informacji o zawodach,

www.doradztwo.ore.edu.pl, zakładka Wybieram zawód

• Informator o zawodach szkolnictwa zawodowego,

http://www.koweziu.edu.pl/wybor-zawodu

• wyszukiwarki zawodów występujących na rynku pracy,

http://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-

• e-Gazetki o zawodach, http://doradztwo.ore.edu.pl/e-gazetki-o-zawodach/

• czasopisma, na przykład: „Victor gimnazjalista”, „Cogito” lub „Perspektywy”

(polecane głównie maturzystom).

Podsumowanie – warunkiem zdobycia i wykonywania zawodu jest m.in.: uzyskanie określonej wiedzy i kwalifikacji, nabycie określonych umiejętności i wprawy, posiadanie predyspozycji psychofizycznych, odpowiedni stan zdrowia.

 

Moje umiejętności – moje sukcesy.

1. Sukcesy

Pomyśl o chwilach, w których czułeś  zadowolenie ze swojego działania i w których odniosłeś  sukces, wykazałeś się skutecznością, pomysłowością, inicjatywą.

2. Umiejętności

Zastanów się, które umiejętności wykorzystałeś, aby wykonać czynności i odnieść sukces.

3. Cechy charakteru

Zastanów się , jakich cech charakteru potrzebowałeś, aby odnieść sukces.

Zastanów się , co jeszcze zadecydowało o Twoim sukcesie.

 

Motto: Sukces w życiu to suma podejmowanych działań i wykorzystywanych zasobów jakie posiadamy.

 

Obejrzyj film zrealizowany w ramach projektu „Kotwice Kariery”, z cyklu:

Moje pasje: Magdalena Sałek (link do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=ZP6cu37cakA).

Po emisji odpowiedz na pytanie :

Jak myślisz: komu, czemu, zawdzięcza sukces bohaterka filmu?

 

 

 

 

 

 

 

Moje przyszłe sukcesy

1. Sukcesy

Teraz pomyśl, jakie sukcesy chciałbyś  odnieść w przyszłości zawodowej.

Wymień przynajmniej 1.

 

2. Zastanów się:

a. Jakie umiejętności przydałby się do osiągnięcia tego sukcesu.

b. Jakie cechy przydałby się do osiągnięcia tego sukcesu.

c. Jakie jeszcze inne zasoby przydałby się do osiągnięcia tego sukcesu.

 

3. Pamiętaj.

• Praca zawodowa odgrywa w życiu człowieka ogromną rolę, z tego więc względu niezmiernie ważne jest, żeby odpowiadała ona twoim zdolnościom i zainteresowaniom. Praca zgodna z preferencjami i możliwościami przynosi człowiekowi radość i satysfakcję, pozwala czuć się kimś ważnym i  wartościowym. Daje również szansę na realizację swoich potrzeb, pozwala łatwiej znosić niepowodzenia i trudności, przetrwać momenty frustracji. Dlatego ważne jest, żeby wybór odpowiedniej drogi kształcenia był decyzją przemyślaną.

• Wybrany zawód nie jest wyborem na całe życie – bądź gotowy na zmiany.

• Wybieraj zawód dla siebie! Koledzy są ważni, ale każdy jest inny, ma własne zainteresowania, inne ograniczenia. Wybierając zawód, korzystaj ze wsparcia kolegów, koleżanek, rodziców, rodziny, poradni psychologiczno pedagogicznej – wizyta w poradni i fachowa pomoc pedagoga oraz psychologa pomogą ci odpowiedzieć na pytanie: Co chciałbym robić w życiu i co mógłbym robić dobrze? Nieprawdą jest, że każdy z nas może być Einsteinem, ale prawdą jest, że każdy z nas może wybrać zawód, w którym będzie dobry i spełniony.

• Bądź świadom swoich ograniczeń.

• Zdobywaj doświadczenie. Pracuj w różnych miejscach i na różnych stanowiskach.

• Edukacja jest szansą na przyszłość. Uczyć się trzeba przez całe życie.

 

Copyright © Szkoła Podstawowa nr 20 w Nowym Sączu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie BrandArt DESIGN.