Kolęda Misyjna 2019
wtorek, 21 stycznia 2020 10:22
       Tradycją już się stało, że w pierwszą niedzielę po świętach Bożego Narodzenia odbywa się rozesłanie kolędników misyjnych. Hasłem tegorocznego kolędowania były słowa w języku kazachskim: „YZGY HABAR! KEL BALALAR!”, co oznacza: „Dobra nowina! Przyjdźcie dzieci”.  W tym roku w kolędzie misyjnej uczestniczyło aż 145 dzieci z naszej szkoły podzielonych na 30 grup. Ogółem w kolędzie brało udział 245 dzieci i młodzieży.

 

Podczas mszy św. 29 grudnia odbyło się uroczyste rozesłanie kolędników misyjnych, którzy przybyli do kościoła przebrani w tradycyjne stroje kolędnicze oraz ubiory charakterystyczne dla krajów, w których pracują misjonarze. Po mszy św. mali pomocnicy misjonarzy pod opieką dorosłych wyruszyli do mieszkańców parafii, aby dzielić się radością z narodzin Chrystusa i prosić o wsparcie dla swoich rówieśników z krajów misyjnych. Odwiedzili około 800 rodzin. Ofiary zebrane podczas kolędy misyjnej posłużą jako wsparcie realizacji kilku nowych lub rozpoczętych projektów związanych z pracą księży, sióstr i osób świeckich wśród dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Republiki Konga, Czadu, Brazylii,  Peru oraz Kazachstanu. Głównie pieniądze powędrują do powstającego w Kazachstanie centrum wsparcia rodzin dzieci z zespołem Downa. Ponadto kolędnicy kolejny raz będą wspierać funkcjonowanie szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. Misjonarze proszą także o pomoc
w budowie szkół, kaplic, świetlic, studni, a także w dożywianiu dzieci. Uroczyste liturgiczne zakończenie kolędy miało miejsce w święto Objawienia Pańskiego, które jest również Światowym Dniem Misyjnym Dzieci. W tym dniu mali kolędnicy dziękowali za szczęśliwy przebieg kolędy oraz modlili się za swoich rówieśników z krajów misyjnych. Po mszy św. dzieci spotkały się  w domu katechetycznym na słodkim poczęstunku oraz otrzymały pamiątkowe kalendarze misyjne.

 

11 stycznia grupa  kolędników misyjnych reprezentujących naszą szkołę wraz z opiekunami wzięła udział w XXII Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników Misyjnych, które w tym roku odbyło się w parafii pw. św. Antoniego w Krynicy-Zdroju. Dzieci uczestniczyły we mszy św., której przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Podziękował on dzieciom za zaangażowanie i zachęcił, by nie poprzestać tylko na kolędowaniu, ale starać się przez cały rok aktywnie włączać w działania na rzecz misji. Kolędnicy mieli możliwość spotkania się z ks. Grzegorzem Kubalicą, który jest misjonarzem w Peru. Kapłan przedstawił sytuację dzieci w kraju jego posługi, jako całkowicie różną od tej, której doświadczają dzieci polskie. Był również czas na wspólną zabawę i chwalenie Pana Boga.


Wszystkim, którzy zaangażowali się w dzieło kolędowania misyjnego, tzn. dzieciom, rodzicom i opiekunom poszczególnych grup, bardzo serdecznie dziękujemy. Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnego kolędowania za rok!

Katecheci           

  
 
Galeria

 

Copyright © Szkoła Podstawowa nr 20 w Nowym Sączu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie BrandArt DESIGN.